БЪЛГАРСКА СПОРТНА ФЕДЕРАЦИЯ ПО ШАХМАТ

Член на международната федерация по шахмат ФИДЕ

Advertisement

Световно първенство за кадети в Монтесилвано, Италия

От 14 до 27 ноември 2024 г. в просторния конгресния център „Pala Deal Martin, Via Aldo Moro“ се проведе Световното първенство за момчета и момичета до 8, 10 и 12 години. Шампионатът се игра в 11 кръга при контрола 90 минути + 30 секунди добавено време на всеки ход и събра 716 състезатели от 82 шахматни федерации.
Всички партии се предаваха на живо. Първенството се ръководеше безупречно от 31 арбитри. Водачите се допускаха в залата за игра през цялото време с условие, че ако напуснат игралното поле по време на кръга повече няма да имат право да се връщат обратно. Родителите бяха допуснати в залата само на откриването и закриването на първенството.
Фоторепортери отразяваха интересни моменти чрез многоброен снимков материал. Тридесет минути преди началото на всеки кръг състезателите и водачите преминаваха през проверка за внасяне на непозволени средства – мобилни телефони, химикалки и ръчни часовници.
България и БСФШ се представи с 8 национални състезатели. Ето техните резултати:
Ян Кацарски (B08) – 5 точки 80 място / 123 участника
Фюриън Капитански (B08) – 6 точки 43 място / 123 участника
Александра Бурова (G08) – 5,5 точки 43 място / 81 участнички
Ния Малчева (G10) – 5,5 точки 45 място / 100 участнички
Дарина Иванова (G10) – 4,5 точки 81 място / 100 участнички
Стефан Стефанов (B12) – 4 точки 126 място / 146 участници
Габриела Иванова (G12) – 4 точки 78 място / 93 участнички
Водач на делегацията беше мс Христинка Илиева. На първенството присъстваха още петима родители и мм Йордан Иванов, треньор на Фюриън Капитански, който след кръговете правеше анализ на партиите.
Децата показаха голямо желание за изява, въпреки силната и многобройна конкуренция във всички възрастови групи. Определено им липсваше самочувствие, на някои от състезателите ни това първенство беше първо от този ранг. Опит през тази година от изиграни международни форуми имаха само Капитански, Бурова и Малчева и именно от тях се очакваха добри резултати. И тримата се представиха задоволително с места в средата на таблицата, но далеч от битката за призови места. Децата направиха пропуски в отделни партии в средата на турнира, което ги разколеба и за съжаление не успяха да покажат потенциала си. Въпреки, че водеха сериозна подготовка с треньорите си конкретно срещу всеки противник силите им не бяха достатъчни за по-високи резултати.
При момчетата до 10 години Стоян Илиев се бореше във всяка партия до последно, но и той не успя да събере повече от 5 точки. Дарина Иванова, Габриела Иванова и Стефан Стефанов спечелиха първите си победи на първенство от такъв ранг и натрупаха опит. Националите ни си тръгнаха от първенството с желание за развитие и очакват програмата за 2025 г. Ния е състезателката ни, която се вложи най-много на това първенство. Емоциите ú попречиха в някои от партиите. Тя най-много се доближава до професионалното отношение към шахмата и поемането на отговорност на такова състезание. Гледах я внимателно и много ми хареса в определени моменти как взима решения. Тя самата очакваше много повече от себе си, знаеше че има сили и затова се обезсърчи в последните партии. Нормално. Да наблегне на ендшпилите и вярвам, че тепърва и предстоят постижения и на такива състезания. Анализ на Фюриан има кой да му направи от първенството, аз съм споделяла след всеки кръг какво съм забелязала в играта на децата. Стоянчо се бори много детето, но противниците му бяха добре подготвени. Ян е още малък за тези първенства, догодина ще разчитаме на него. Алекс Бурова срещу момичетата с рейтинг имаше равностойни партии донякъде, след което не се бореше достатъчно. Дари, Габи и Стефчо все още нямат достатъчно подготовка за конкурентоспособност на Световно първенство. По отношение на треньорите на място, видяхме, че един водач на отбор да изпълнява много функции е измерително – часове в залата, анализи, подготовка за следващия кръг. Добре, че беше и Йордан Иванов – Габъра поемаше вечер анализи на партиите. Децата имат нужда от повече знания и характер за такива битки.
Истината за шахмата в България е на тези шампионати, където се представя страната. Затова подкрепям усилията на БСФШ и вярвам, че професионализмът им ще надделее в битката за лиценза. От там нататък всичко ще се промени, защото ще гледаме в една посока – какво да се направи от всички по веригата за да сме достойна конкуренция на световните сили.
Условията на настаняването ни бяха добри, като за хотел 3 звезди като съпоставя в България хотелите. В залата всичко беше перфектно просто, идеална атмосфера за изява.
Благодаря и аз на всички вас за споделеното време заедно и за усилията на децата. Те бяха сплотени, което е много важно и е наложително да се провеждат лагери преди такива състезания, както и да се знае много преди ЕП и СП кои деца ще участват, за да им се направи максимално добра подготовка.

Възхитена съм от малките азиатски деца, показаха качества на зрели шахматисти, отговорни за всеки свой направен ход и много вяра в себе си. В групите на най-малките – до 8 и до 10 години доминираха шахматистите на азиатските страни, които впечатляваха със завидни умения за възрастта си, сериозна подготовка и мотивация. Федерациите на САЩ, Казахстан, FIDE, Китай, Индия участваха с по над 30, 40 състезатели, средно по 6-8 деца във възрастова група. Не случайно Казахстан спечели купата за най-добре представила се федерация с 2 златни и 1 сребърен медал. През 2023 година на СП до 7, 9, 11, 13, 15 и 17 години в Родос, Гърция Казахстан обиграха 50 свои състезатели. Втора е федерацията на Китай с 2 златни и 1 бронзов, трета остана федерацията на Индия с 1 златен и 1 сребърен медал, спечелени при момчетата до 8 години. Говореше се, че индийските деца са провели 6 месечна лагерна подготовка преди първенството.
Очевидно беше желанието и амбицията на азиатските държави да заемат челните позиции на този форум. Състезателите на Казахстан, Китай, Индия, САЩ, Виетнам, Монголия им имат самочувствието, че са преодолели силна вътрешна конкуренция и са подготвени напълно за това най-важно и сериозно състезание за годината. Впечатлиха с изключителен стремеж, воля, дисциплина и силна игра. Само две от европейските федерации успяха да спечелят медали – Франция и Полша. Руснаците, играещи под флага на ФИДЕ спечелиха една от титлите.
Приятно впечатление направи делегацията на Кения, която взе участие с 33 шахматисти.
Организаторите предоставиха добри условия за настаняване в няколко хотела в близост до залата за игра. Българската делегация беше настанена в Гранд хотел Монтесилвано. Домакините направиха грандиозна церемония по награждаването с музикална програма, химни на страните на шампионите и поздрави от президентите на водещи шахматни федерации. Раздадени бяха големи и красиви трофеи на призьорите по възрасти, на победителите в конкурсите за решаване на задачи и на най-добре представилите се три шахматни федерации – Казахстан, Китай и Индия.
Изказвам благодарност към БСФШ за предоставената възможност за участие на децата и на мен като водач на това Световно първенство и вярвам, че всички ние ще се поучим от ентусиазма и професионализма на водещите световни школи в детско – юношеския шахмат. Родителите показват желание да подкрепят децата си при положение, че виждат една сериозна организация с подходящото управление и обмислено планиране на дейностите.
Лично мое мнение е, че за да имаме успехи в детския шахмат на такива международни форуми е необходимо да участваме поне с по двама, трима добре подготвени състезатели във възрастова група, което ще служи и като вътрешна конкуренция и като възможност за обиграване и трупане на опит за следващи участия. Съвсем друго можеше да бъде представянето на България, ако на шампионата бяха взели участие и някои от шампионите ни – Александра Пехливанова, Божидар Михайлов, Ева Кичукова и др.
Весели декемврийски празници на всички и до нови срещи! За мен беше удоволствие да сме заедно две седмици на този шампионат!
мс Христинка Илиева